21 februára, 2014

The making of beauty

I just love beautiful things around me. The word "beautiful" is very relative term and for everybody it means something else. What does it mean to me? I see beauty in many things - the pretty patina on the old piece of furniture, in pretty little details, which makes our world. I see the beauty in my little cute furbabies, which I love so much. Oh... and in fresh flowers too... They make my day!


Mám rada krásne veci a rada sa nimi obklopujem. Slovo "krása" je ale veľmi relatívny pojem a pre každého znamená niečo iné. Ja vidím krásu v mnohých veciach - v patine, ktorá zdobí staré kusy nábytku, v detailoch, ktoré robia náš svet. Vidím krásu v mojich malých rozotmilých chlpáčikoch, ktorých tak milujem. Och, a áno... v čerstvých kvetoch tiež..

My little-big furbaby always makes me smile

Magical moment during the cleaning

New pretty treasure

People are forgetting to be happy from the little things in this modern world. They live in stress and they forget, how beautiful can be sunset or fresh summer rain! I always have to work on something, because this is my life - my everyday therapy. I adore little changes and finding new treasures.

Ľudia sa zabúdajú v tomto modernom svete tešiť z maličkostí. Žijú v strese, neustále sa mračia a už možno ani nevedia, aký nádherný môže byť západ slnka či svieži letný dážď. Ja vždy na niečom musím pracovať - pretože toto je môj život a moja každodenná terapia. Zbožňujem malé zmeny a hľadanie nových pokladov.
Pretty little details

The beauty doesn´t have to be something what is only the perfect. This is philosophy of Shabby Chic style - open your eyes and find the beauty there, where the other people can´t see her...

Krása nemusí byť len niečo dokonalé. A práve toto je filozofia Shabby Chic štýlu - otvorte svoje oči a nájdite krásu tam, kde ju nevidia ostatní...
Cinamon cutie pie is sleeping on my bed
Fine and floral


Devote to the Shabby Chic style mean be alive for me.

Venovať sa Shabby Chic štýlu pre mňa znamená žiť.

 M.6 komentárov:

 1. Precious!!! have a wonderful weekend!! xoxo Vanessa

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Miluju tvůj styl!!!Vše je pro mě dokonalé.Renata

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem Renatka, mňa zase tešia také milé návštevy, ako je tá tvoja :) Pa

   Odstrániť
 3. Beautifully said and such beautiful photos, Michaela! I LOVE the way you style your tables. Such simple beauty. I always think I have to put too many things on my tables and when I stand back and look, it just looks messy. Because of your inspiration, I'm going to keep things more simple. Better yet....I need to you come to my house and style it for me! lol Love & hugs to you, sunshine!

  xoxo laurie

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Thank you my lovely friend! You are right, sometimes is better to respect that "less is more". Shabby Chic style is not only about the mess.You are my big inspiration and teacher from the beginning, when the Shabby Chic style became my life. I just love your blog so much, Laurie! I would be very happy, if I could come to your beautiful house and could help you! It would be absolutely perfect and funny time! Don´t you think? Hugs to you, too!

   Odstrániť

Ďakujem za Váš milý komentár! / Thank you for all your kind comments!

01 09 10